Warszawski Festiwal
Teatrów Przedszkolnych

Magiczna Konwalia

I Warszawski Festiwal Teatralny „Magiczna Konwalia”

25 maja 2015r. w Centrum Kultury Wilanów miało miejsce niezwykłe wydarzenie, skierowane do niezwykłych uczestników. To właśnie w tamten pogodny poniedziałek Polsko-Angielskie Przedszkole Artystyczne „Magic Fish” z Wilanowa zorganizowało I Warszawski Festiwal Teatrów Przedszkolnych „Magiczna Konwalia”.
Podczas festiwalu wystąpiło 5 grup przedszkolnych biorących udział w konkursie oraz jedna grupa z przedszkola gospodarzy, która przygotowała pozakonkursowy spektakl w ramach atrakcji dla publiczności. Czy nasze spotkanie się udało? Sądząc po uśmiechniętych buziach małych aktorów i miłych komentarzach ich opiekunów jesteśmy pewni, że tak!

O to, czy trudno było zorganizować takie wydarzenie pytamy dyrektor Przedszkola Magic Fish panią Agnieszkę Olszewską.

Pomysł organizacji festiwalu teatralnego powstał w moich myślach już dawno. Początkowo chciałam zorganizować festiwal, w którym to rodzice dzieci z różnych przedszkoli wystąpią dla swoich pociech. Co roku takie wydarzenie udaje nam się z powodzeniem zorganizować w mojej placówce. Niestety w szerszym gronie wszystkich mieszkańców Wilanowa pomysł (jak dotychczas) nie znalazł odpowiedniego zainteresowania.

Skąd zatem pomysł na festiwal teatrów przedszkolnych?

Magic Fish to placówka o profilu językowo-artystycznym. Jednym z moich podstawowych założeń było stworzyć miejsce, w którym nie tylko zdobywanie wiedzy w przyjaznej atmosferze, ale również wychowanie przez sztukę, będzie odgrywało kluczową rolę. Przez cały rok szkolny nasze przedszkolaki uczestniczą w warsztatach muzyczno-plastycznych oraz wprowadzających elementy Historii Sztuki. Oferujemy im szeroki wachlarz zajęć rytmicznych, uczestniczą także w cotygodniowych zajęciach tanecznych i warsztatach teatralnych prowadzonych przez profesjonalnych instruktorów. Wielokrotnie w ciągu roku każda grupa przygotowuje występy dla rodziców i całych rodzin. Podczas przedstawień dzieci tańczą, recytują i śpiewają po polsku i w języku angielskim. Pewnym podsumowaniem naszej artystycznej działalności był coroczny wyjazd najstarszej grupy i udział w festiwalu organizowanym przez inne warszawskie przedszkole. Niestety w tym roku, prawie w ostatniej chwili, gdy dzieci od dawna przygotowywały się do festiwalu dostaliśmy informację, iż impreza nie odbędzie się. Nie mogłam dopuścić do siebie myśli o rozczarowaniu jakie spotkałoby przedszkolaki. Postanowiłam wziąć sprawy w swoje ręce i z wielką pomocą wszystkich życzliwych osób udało nam się w ciągu miesiąca zorganizować Festiwal Magiczna Konwalia.

W jury festiwalu zasiadły osoby związane ze światem kultury i sztuki, i tak mieliśmy przyjemność pracować z panią Dorotą Wierzchowską - koordynator edukacji kulturalnej w dzielnicy Wilanów, panią Barbarą Ciastoń – aktorką i reżyserem Teatru Wolandejskiego, aktorem Piotrem Tołoczko - stypendystą berlińskiej szkoły teatralno-filmowej Schauspielschule Für Theater und Film Reduta oraz Panem Stanisławem Narlochem – dyrektorem naczelnym Teatru Pijana Sypialnia.

Festiwal Magiczna Konwalia nie odbyłby się, gdyby nie wsparcie sponsorów - głównie rodziców naszych przedszkolaków. W tym miejscu pragniemy złożyć serdeczne podziękowania: pani Adriannie Ryba, pani Magdalenie Żak, panu Pawłowi Olszewskiemu, państwu Łucji i Igorowi Matejov, państwu Agacie i Danielowi Kotzian.

W organizacji festiwalu niezwykle pomocni byli również aktorzy Teatru Wolandejskiego, którzy animowali naszą publiczność w przerwach pomiędzy występami; pracownicy i zarząd Centrum Kultury Wilanów oraz Urzędu Miasta st. Warszawy Dzielnicy Wilanów. Warto podkreślić, że całe wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym przez Burmistrza Dzielnicy Wilanów, pana Ludwika Rakowskiego.
Dziękujemy również dyrekcjom i wychowawcom przedszkoli, które wzięły udział w Festiwalu, za zaangażowanie i przygotowanie grup do występów.

Jednak największe podziękowania należą się małym aktorom. To oni przenieśli nas w magiczny świat teatru. Każdy z nim, mimo tremy, wystąpił najlepiej jak tylko potrafił. W każdym przedstawieniu były zawarte elementy tańca, śpiewu i dramy. Nie lada wyzwanie dla prawdziwych aktorów teatralnych. Oprócz nagród rzeczowych największym wyróżnieniem dla przedszkolaków były wielkie brawa publiczności oraz łzy radości i dumy w oczach nauczycieli i rodziców.

I Warszawski Festiwal Teatrów Przedszkolnych „Magiczna Konwalia” – werdykt Jury:

Wyróżnienie: grupa Świerszcze z Przedszkola nr 56 „Wesołe Kubusie” za spektakl „Legenda o złotej Kaczce”

Wyróżnienie: grupa VII z Przedszkola nr 416 za spektakl „Złota kaczka”

Miejsce III: grupa Biedronki z Przedszkola Niepublicznego Niezapominajka za spektakl „Brzydkie kaczątko”

Miejsce II: grupa Wesołe Dziatki z Przedszkola Niepublicznego Agatka za spektakl „Oj dyrydy”

Miejsce I: grupa Żaby z Polsko-Angielskiego Przedszkola Artystycznego „Magic Fish” za spektakl „Humba bumba bang”

WSZYSTKIM UCZESTNIKOM FESTIWALU SERDECZNIE GRATULUJEMY!