Warszawski Festiwal
Teatrów Przedszkolnych

Magiczna Konwalia

IV Warszawski Festiwal Teatralny „Magiczna Konwalia”

Dnia 13 kwietnia 2018, już po raz IV, odbyło się niesamowite przedsięwzięcie – Warszawski Festiwal Teatrów Przedszkolnych „Magiczna Konwalia”. Jak co roku zorganizowany on został przez Polsko – Angielskie Przedszkole Artystyczne „Magic Fish” i Fundację „EduTank”. Na kilka miesięcy wcześniej ruszyły przygotowania: wysyłka zaproszeń do przedszkoli, zapraszanie sponsorów i mecenasów, jury, szerokie informowanie środowiska kultury i lokalnej społeczności i mediów. Do festiwalu zgłosiło się aż 8 placówek. Były to: Niepubliczne Przedszkole Beztroski Świat, Dwujęzyczne Przedszkole Sportowe Mali Odkrywcy, Tęczowe Przedszkole, Niepubliczne Polsko-Angielskie Przedszkole Buzzy Bee, Przedszkole nr 416, Poziomkowe Przedszkole, Niepubliczne Przedszkole Agatka, oraz Miejskie Przedszkole nr 2 z Sulejówka. Każda z grup teatralnych przygotowało niezwykłe przedstawienie, które zachwycało jury i publiczność zgromadzoną w Centrum Kultury Wilanów. Festiwalowe zmagania zakończył występ grupy „Pingwinki” z Przedszkola „Magic Fish”. W tym roku – po raz drugi już – reprezentanci naszego przedszkola występowali poza konkursem – przygotowując swój występ jako nagrodę dla wszystkich biorących udział.

Festiwal „Magiczna Konwalia” został objęty honorowym patronatem przez Dzielnicę Wilanów oraz burmistrza Wilanowa pana Ludwika Rakowskiego. W tym roku do współpracy dołączyły dwie wspaniałe placówki kulturalne tj Teatr Baj oraz Centrum Kultury Wilanów; wydawnictwo „Zakamarki”; firmy: MatDanceStudio, Furo, Fikołki, Studio Aktorskie Harmonic, Wild West City Runów, Rafał Ulicki Photo&Design. W rozpowszechnieniu informacji pomogły nam portale internetowe cowwilanowie.pl oraz miesięcznik Teraz Wilanów. Serdecznie dziękujemy też naszej wieloletniej już fotografce, Pani Adrianie Rybie, która fotografowała nasz festiwal.

W tym roku w jury zasiedli znakomici goście, czynnie związani ze światem teatru i sztuką: Pani Adrianna Średzińska- aktorka, wykładowca Kultury Żywego Słowa, Trener Biznesu, Lifecoach i Doradca Rozwoju Osobistego, prowadząca zajęcia aktorskie i rozwojowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych; Pani Ewa Drzymała – aktorka serialowa, znana między innymi z takich produkcji jak Klan czy Plebania; Pani Beata Jewiarz- w Polskim Radiu RDC prowadząca autorskie audycje o kulturze (m.in „Niedzielny Poranek i Mnie się to podoba), laureatka nagrody IBBY w konkursie Książka Roku 2016 za upowszechnianie czytelnictwa, kuratorka cyklu „Podróże w Kulturze” w Muzeum Etnograficznym w Warszawie i paneli Kultury Młodych na Kongresie Kultury 2016. Pan Piotr Tołoczko - mgr sztuki aktorskiej, asystent wielu reżyserów teatralnych, współzałożyciel i wiceprezes Fundacji „HI ART!”.

Nasze wspaniałe jury miało przed sobą niezmiernie trudne zadanie, wyłonić zwycięzcę IV Warszawskiego Festiwalu Teatrów Przedszkolnych.

Dziękujemy dyrekcjom i wychowawcom przedszkoli, które wzięły udział w Festiwalu, za zaangażowanie i przygotowanie grup do występów.

Jednak największe podziękowania należą się małym aktorom. To oni przenieśli nas w magiczny świat teatru. Każdy z nich, mimo tremy, wystąpił najlepiej jak tylko potrafił. Wielu pokonało nieprzewidziane trudności (jak zjadanie jabłka i jednoczesne mówienie Królewny Śnieżki, czy zderzenie z fragmentem dekoracji) W każdym przedstawieniu były zawarte elementy tańca, śpiewu i dramy, w jednym pojawiły się nawet elementy improwizacji.

Wszystkie spektakle były wzruszające i niezwykłe. Zapadną nam w pamięć na długo. Oprócz statuetek, dyplomów i nagród rzeczowych największym wyróżnieniem dla przedszkolaków były wielkie brawa publiczności oraz łzy radości i dumy w oczach nauczycieli i rodziców.

IV Warszawski Festiwal Teatrów Przedszkolnych „Magiczna Konwalia” - werdykt jury:

Wyróżnienie za kostiumy i historię otrzymało Miejskie Przedszkole nr 2 z Sulejówka za spektakl "Złota kaczka"

Wyróżnienie za piękną pracę zespołową otrzymało Przedszkole "Agatka" za spektakl "Brzechwa/Świder dzieciom"

Wyróżnienie za wspaniały wyraz sceniczny otrzymało Przedszkole Beztroski Świat za spektakl "Królewna Śnieżka"

Wyróżnienie za muzyczność oraz pracę zespołową otrzymało Przedszkole nr 416 za spektakl "Witaminowy turniej"

III Miejsce za piękną pracę zespołową, kostiumy oraz żywą muzykę przyznano Tęczowemu Przedszkolu za spektakl "W królestwie kotów"

II Miejsce za świeże twórcze, eksperymentalne podejście do pracy teatralnej otrzymało Przedszkole Buzzy Bee za spektakl "Minionki w tarapatach"

I Miejsce za radość tworzenia, aktorski wdzięk, żywy scenariusz oraz grę aktorską otrzymało Przedszkole Mali Odkrywcy za spektakl pt. "Inne Kaczątko"

Jeszcze raz serdecznie gratulujemy i dziękujemy za tak liczny udział!
Do zobaczenia w przyszłym roku!